ORIENT RA-AC0J02B Mechanical Contemporary Watch, Metal Strap - 42.4mm
This model includes ORIENT’s reliable and accurate in-house manufactured automatic movement, which can be admired through the see-through caseback. The overall design features a thin bezel, wide dial, and tapered sides to the case, for a slim profile on the wrist. These subtle design features all contribute to a clean, simple and refined appearance. And this has a three-hand time display, a date window, and a wide and highly legible dial. The clean and crisp design makes them ideal for everyday use.
- Case size (3H-9H): 42.4mm
- Stainless Steel Case
- Water Resistance 50m
Specifications
| Model No | RA-AC0J02B |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 50m |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour |
silver
|
| Case size | 42.4mm |
| Glass Material | - |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | trifold |
| WARRANTY | 1 year |


Description
This model includes ORIENT’s reliable and accurate in-house manufactured automatic movement, which can be admired through the see-through caseback. The overall design features a thin bezel, wide dial, and tapered sides to the case, for a slim profile on the wrist. These subtle design features all contribute to a clean, simple and refined appearance. And this has a three-hand time display, a date window, and a wide and highly legible dial. The clean and crisp design makes them ideal for everyday use.
- Case size (3H-9H): 42.4mm
- Stainless Steel Case
- Water Resistance 50m
Specifications
| Model No | RA-AC0J02B |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 50m |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour |
silver
|
| Case size | 42.4mm |
| Glass Material | - |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | trifold |
| WARRANTY | 1 year |


















