ORIENT RA-AC0J05L Mechanical Contemporary Watch, Leather Strap - 42.4mm
This model includes ORIENT’s reliable and accurate in-house manufactured automatic movement, which can be admired through the see-through caseback. The overall design features a thin bezel, wide dial, and tapered sides to the case, for a slim profile on the wrist. These subtle design features all contribute to a clean, simple and refined appearance. And this has a three-hand time display, a date window, and a wide and highly legible dial. The clean and crisp design makes them ideal for everyday use.
- Case size (3H-9H): 42.4mm
- Stainless Steel Case
- Water Resistance 50m
Specifications
| Model No. | RA-AC0J05L |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 50m |
| Dial Color | Blue |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | silver |
| Case size | 42.4mm |
| Glass Material | Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | pin buckle |
| WARRANTY | 1 year |


Description
This model includes ORIENT’s reliable and accurate in-house manufactured automatic movement, which can be admired through the see-through caseback. The overall design features a thin bezel, wide dial, and tapered sides to the case, for a slim profile on the wrist. These subtle design features all contribute to a clean, simple and refined appearance. And this has a three-hand time display, a date window, and a wide and highly legible dial. The clean and crisp design makes them ideal for everyday use.
- Case size (3H-9H): 42.4mm
- Stainless Steel Case
- Water Resistance 50m
Specifications
| Model No. | RA-AC0J05L |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 50m |
| Dial Color | Blue |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | silver |
| Case size | 42.4mm |
| Glass Material | Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | pin buckle |
| WARRANTY | 1 year |


















