ORIENT RA-AR0011S Mechanical Contemporary Peanuts⢠Watch, Leather Strap - 40.8mm Limited
This limited-edition model features Orientâs original logo in cursive at 12 oâclock along with specially designed Peanuts⢠anniversary artwork at 6 oâclock of Snoopy in his classic sleeping position and Woodstock wearing a golden crown. The crown evokes Orientâs symbol of two lions facing one another.
The Semi Skeletonâs aperture at 9 oâclock reveals part of the movement underneath, highlighting the charm of mechanical watches. Snoopy and Woodstock sit charmingly on the circular seconds display at 6 oâclock, adding warmth and friendliness to the contemporary, functional design.Â
The model has a 40-hour power reserve and are powered with an automatic in-house calibre providing stable accuracy. The case back features the words âOrient 75th Anniversaryâ in cursive, the 75th anniversary Peanuts logo, and engravings of Woodstock and the limited-edition serial number. Also this model has a special box featuring the 75th anniversary logo design.
- Case size (3H-9H): 40.8mm
- Stainless Steel Case
- Water Resistance 5bar(50m)
- Dial colour: White
- Limited edition of 1,900 pieces, serial number engraving
Specifications
| Model No. | Â OW-RA-AR0011S |
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 40.8mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Brown |
| Strap Closure | Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |




Description
This limited-edition model features Orientâs original logo in cursive at 12 oâclock along with specially designed Peanuts⢠anniversary artwork at 6 oâclock of Snoopy in his classic sleeping position and Woodstock wearing a golden crown. The crown evokes Orientâs symbol of two lions facing one another.
The Semi Skeletonâs aperture at 9 oâclock reveals part of the movement underneath, highlighting the charm of mechanical watches. Snoopy and Woodstock sit charmingly on the circular seconds display at 6 oâclock, adding warmth and friendliness to the contemporary, functional design.Â
The model has a 40-hour power reserve and are powered with an automatic in-house calibre providing stable accuracy. The case back features the words âOrient 75th Anniversaryâ in cursive, the 75th anniversary Peanuts logo, and engravings of Woodstock and the limited-edition serial number. Also this model has a special box featuring the 75th anniversary logo design.
- Case size (3H-9H): 40.8mm
- Stainless Steel Case
- Water Resistance 5bar(50m)
- Dial colour: White
- Limited edition of 1,900 pieces, serial number engraving
Specifications
| Model No. | Â OW-RA-AR0011S |
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 40.8mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Brown |
| Strap Closure | Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |


















