ORIENT RA-TX0206L Quartz Sports Watch, Metal Strap - 42.8mm
Orient’s diver designed models are an important part of Orient’s history and have represented everything that the brand stands for since their launch in the 1960s. This series has a dolphin icon engraved on the case back. Since its launch in 2004, the model has been released in a wide variety of dial colours and details. The lineup includes solar-powered chronograph models alongside the existing mechanical watches.
Specifications
| Model No. | RA-TX0206L10B |
| Target Group | Gents |
| Movement | Quartz |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 20bar(200m) |
| Dial Color | Blue |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 42.8mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Sliver |
| Strap Closure | Pusher 3-folded with double lock |
| WARRANTY | 1 year |




Description
Orient’s diver designed models are an important part of Orient’s history and have represented everything that the brand stands for since their launch in the 1960s. This series has a dolphin icon engraved on the case back. Since its launch in 2004, the model has been released in a wide variety of dial colours and details. The lineup includes solar-powered chronograph models alongside the existing mechanical watches.
Specifications
| Model No. | RA-TX0206L10B |
| Target Group | Gents |
| Movement | Quartz |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 20bar(200m) |
| Dial Color | Blue |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 42.8mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Sliver |
| Strap Closure | Pusher 3-folded with double lock |
| WARRANTY | 1 year |


















