ORIENT RA-TX0302S10B Quartz Contemporary Watch Gents Solar Chrono 2 Tone 200 MTR
Orient’s diver designed models are powered by converting energy obtained from sunlight and other light sources into electrical energy, so there is no need to replace batteries on regular basis.This makes them convenient for daily use and outdoor activities when the chronograph function is used.
The chronograph feature has been added to popular models from the Contemporary Collection making them more appealing to a younger audience.
Specifications
| Model No. | RA-TX0302S10B |
| Target Group | Gents |
| Movement | Quartz |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Champagne |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | gold |
| Case size | 40.0mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | gold |
| Strap Closure | Pusher 3-folded |
| WARRANTY | 1 year |





Description
Orient’s diver designed models are powered by converting energy obtained from sunlight and other light sources into electrical energy, so there is no need to replace batteries on regular basis.This makes them convenient for daily use and outdoor activities when the chronograph function is used.
The chronograph feature has been added to popular models from the Contemporary Collection making them more appealing to a younger audience.
Specifications
| Model No. | RA-TX0302S10B |
| Target Group | Gents |
| Movement | Quartz |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Champagne |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | gold |
| Case size | 40.0mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | gold |
| Strap Closure | Pusher 3-folded |
| WARRANTY | 1 year |


















